TESTI – LELKI EGÉSZSÉGFEJLESZTÉSI KÖZPONT
Elérhetőségeink:
- Telephely címe: 8300 Tapolca, Ady Endre utca 22.
- Telefonszáma: 06-30/244-9232;
- LEK: 06-30/178-9608; 06-30/178-9616
- EFI: 06-20/945-0102; 06-20/945-8597
- e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.; Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.;
A testi egészségfejlesztéssel kapcsolatos feladatok:
Tapolcán és a Tapolcai járás területén egészségfejlesztéssel, egészségneveléssel és közösségfejlesztéssel kapcsolatos tevékenység megvalósítása. Állapotfelmérés, majd ezt követően a kliensek életmódváltást támogató programokba irányítása, tanácsadás életmódváltáshoz, a programokban való részvétel eredményességének nyomon követése. A mozgásprogramok széles választéka színes lehetőséget biztosít a mozogni vágyóknak. Programjainkba lehetőség van kezdőként és aktív sportolóként is bekapcsolódni. Az idősek közösségben tartását, szellemi és fizikai aktivitásuk megőrzését, fejlesztését célzó programokat kiemelt fontossággal kezeljük.
Betegklubok működtetése szív- és érrendszeri, valamint diabetesszel küzdőknek a betegségekkel kapcsolatos aktuális problémákról, kutatási eredményekről, kérdésekről, mozgásprogramok ajánlásával. Egészségfejlesztési témájú helyi kommunikációs tevékenységek megvalósítása közérthető, írásos tájékoztató anyagok megosztása a közösségi médiában.
Munkahelyi egészségfejlesztési programok kezdeményezése és a megvalósításban való részvétel; kiemelt figyelmet fordítva a járásban működő egészségügyi alap- és szakellátásban dolgozókra.
Partnerségi munkacsoport feltérképezése, működtetése a Tapolcai járásban érintett intézmények, szervezetek, szolgáltatók, döntéshozók bevonásával. Kapcsolattartás az alapellátással, szakellátással, háziorvosi praxisközösséggel, a régióban/térségben működő Kormányhivatallal, és más egészségfejlesztési irodákkal.
Egészségkommunikáció, egészségfejlesztéssel egészséges életmóddal kapcsolatos lakossági igények felmérése kérdőívek segítségével, ismeretterjesztő előadások szervezése, szűrésekre toborzás, különböző rendezvényeken való részvétel.
Lelki egészségfejlesztés feladatai:
Amint az ország, úgy Tapolca és járásában élő emberek megoldatlan lelki problémái, a munkahelyi és családi konfliktusok, a munkanélküliségből, szociális problémákból fakadó lelki gondok, a gyermek és fiatalkorúak magatartásproblémái, beilleszkedési zavarai, depresszió, az öngyilkosságok, és öngyilkossági kísérletek száma indokolja, hogy komolyan szükséges foglalkozni a lakosság mentális állapotával Tapolcán. A LEK elindulása óta beépült működésünk a lakosság és az intézményrendszer köztudatába. Egyéni és szervezeti szinten is folyamatos megkeresésekkel lének a LEK felé.
A társadalmi és gazdasági működő képesség szintjét meghatározó egyéni produktivitás, az élet kihívásaival, a változásokkal való megküzdési képesség, a társas kapcsolatok alakulása nagyon szorosan összefügg a mentális egészséggel.
Alapjába véve a mentálhigiéné fontosságára való figyelemfelhívás és a pszichoszomatikus betegségek megelőzése a cél.
Alapfeladatok
1. KÖZÖSSÉGI EGÉSZSÉGFEJELSZTÉSI SZOLGÁLTATÁSOK
- Gyermeket tervező, illetve gyermekes családokra irányuló közösségi egészségfejlesztési tevékenységek szakmai támogatása, megvalósításában való részvétel.
- Idősebb (különösen a 65 éves és afeletti) korosztályra irányuló közösségi egészségfejlesztési tevékenységek szakmai támogatása, megvalósításában való részvétel.
- Krónikus betegekre irányuló közösségi egészségfejlesztési tevékenységek szakmai támogatása, megvalósításában való részvétel, kapcsolattartás betegklubbokkal.
- Egészségkockázatok csökkentésére irányuló közösségi egészségfejlesztési tevékenységek szakmai támogatása, megvalósításában való részvétel.
- Mentális egészségfejlesztés.
2. EGYÉNI EGÉSZSÉGFEJLESZTÉSI SZOLGÁLTATÁSOK
- Egyéni kockázati felmérése standard mérőeszközök segítségével (testtömegindex meghatározás, haskörfogat mérés, dohányzási szokás felmérése, alkoholfogyasztási szokás felmérése, mentális egészség felmérése).
- Egyéni kockázatfelmérés eredménye alapján, szükség esetén rövid intervenció vagy alapellátás, szakellátás felé történő irányítás.
3. EGÉSZSÉGKOMMUNIKÁCIÓ
- Egészséges életmódot ösztönző kommunikáció.
- Folyamatos kommunikáció a végzett tevékenységekről.